Věda vs. Vraždy

Kdyby mi někdo v březnu roku 2015, když jsem zasedl k počítači a se srdcem až v krku začal sepisovat listing eventu Věda vs. Vraždy: Kriminalista v akci, řekl, že série bude přitahovat stovky návštěvníků ze všech koutů republiky, přivede na post přednášejícího legendy české kriminalistiky a vyvrcholí celodenním megaeventem, asi bych si ťukal na čelo. Zdaleka to takhle legendárně totiž nezačínalo…

Nápad uspořádat kriminalistický přednáškový event (kdepak nějakou sérii) se zrodil v mé hlavě poté, co jsem absolvoval jednu přednášku fenomenálního profesa Jiřího Strause. Tehdy jsem tam seděl jako přikovaný, visel na každém slově pana profesora, a přestože to byla přednáška plná vražd a násilí, dokonce jsem se téměř neustále smál. Už když jsem vycházel ze dveří, bleskla mi hlavou myšlenka, že by se podobná přednáška mohla líbit i kačerům.

Jenže jsem s organizováním neměl žádné zkušenosti, natož abych měl k dispozici nějakou místnost. Obrátil jsem se tedy na Jedeláka, který v té době měl za sebou velice vydařený event „Objevy českých egyptologů„, jenž vykázal mimořádnou návštěvnost. Shodli jsme se, že tato přednáška si zaslouží spíše prostory Filosofické fakulty než prostory Jihoměstského pivovaru, které se vyznačovaly tím, že do přednášky čas od času zaznělo „Ještě pivečko?“

Když jsme se snažili nějak určit cenu vstupného, došel jsem k závěru, že budu rád, když přijde 50 posluchačů. Petr byl o něco optimističtější, tipoval 80. Pamatuji se, že když keš pípla, 8.3.2015 v 11:56, stál jsem zrovna pod stromem s T5kou, a – nemaje mobilu s internetovým připojením – těžce polkl, když mi kamarádka oznámila, že mi pípl event. A tehdy to začalo…

První přednáška, vedená panem profesorem Strausem, překonala veškerá očekávání a dorazilo na ni 141 lidí. Od té doby se návštěvnost zvyšovala a po pár pokračováních se začaly objevovat poznámky jako „Tak kdy bude ten megáč?“ – aspoň vidíte, k čemu to vede! 😀 Profesor Straus nezklamal a předvedl zcela perfektní prezentaci o základech kriminalistiky i několika zajímavých případech ze své bohaté kriminalistické praxe. Psal se den 20.4.2016.

straus

Druhé přednášky se 25.5.2016 zhostil další ostřílený profesionál, DNA detektiv Daniel Vaněk, který pohovořil nejen o kouzlech s naší nejniternější informací, ale také o nástrahách kriminálních seriálů, vědy a její interpretace. Už tak vysoko nastavenou laťku od profesora Strause posunul ještě o kousek výš a zrodilo se něco velkého.

van

Třetí přednášky se zhostil opět pan profesor Straus a – nově před velkou aulou Filosofické fakulty, neboť původní místnost již nestačila – věnoval ji tentokrát celou kazuistice, od létání s novorozenci až po sebevraždu Karla Svobody. Názory posluchačů se shodovaly v tom, že by pana profesora dokázali poslouchat ještě celé hodiny.

Čtvrtá přednáška přivedla za stolek přednášejícího poprvé ženskou sílu v podobě paní Hany Eliášové, forenzní antropoložky a české „sběratelky kostí“. Její exkurze do tajemné řeči kostí, na farmy mrtvol a k experimentům s destrukcí zubů fascinovaly posluchače od začátku přednášky do samého konce.

Eliu

Pátou přednášku, polokulatou, jsme pojali jako opravdu unikátní „live“ event. Přednáškové štafety se ujal opět Daniel Vaněk a předvedl hned několik praktických ukázek, od detekce biologického materiálu a matení biologické stopy až po izolaci vlastní DNA.

Šestý event, tentokrát s příchutí jedu, si mistrně vzal na starost pan Karel Nesměrák a během fascinující přednášky provedl posluchače otravným (ovšem pouze v toxikologickém významu) a nesmírně zábavným exkurzem do historie travičství a jeho provozovatelů.

nesmi

Přednáška číslo (00)7 byla žhavá jako výstřely, o kterých pojednávala. Pan Bohumil Planka s nesmírným přehledem nechal posluchače nahlédnout do velice spletitých chodeb balistiky, na překvapivých a nečekaných případech ilustroval její erudovanost a ještě svým vystoupením podpořil projekt Kaligrafie pro Motol pro děti nemocné rakovinou. A můžeme se s Vámi vsadit, že všichni účastníci přednášky budou už navždy vědět, že kulky má leda pes!

plan

V osmé přednášce promluvili nejen mrtví, ale také pan Alexander Pilin, které ze své pozice soudního lékaře objasnil některé zákonné peripetie kolem úmrtí (věřte nám, když zemřete, jste jediní, kdo má v tu chvíli opravdu pokoj), nechal nás na vlastní oči poznat některé známé příčiny úmrtí tak, jak je vidí jen soudní lékař, a ukázal nám, co všechno o sobě mrtví ještě dokáží říci.

pilin

V předposlední, a z organizátorského hlediska nejnapínavější, deváté přednášce, kraloval pan Jaroslav Šejvl, vyšetřovatel, adiktolog a profesionální hrobník. Jeho přednáška vyvolala vřavu smíchu i řadu zamyšlení, například nad předáváním jointů nebo zákonodárským terorem kolem karamelových bonbonů. Jeho přednáška zároveň skvěle shrnula obsah předchozích eventů a více než kvalitně připravila půdu červnovému Mega-eventu.

šejvl

Mega-event Místo činu: Praha přilákal kolem 1500 návštěvníků, kteří si na místě vyzkoušeli padělatelské řemeslo, odlovili tématické vyšetřovatelské Labky, prošli se po Muzeu policie a poslechli si přednášky o dějinách zločinu a historii četnictva v českých zemích. Zlatým hřebem (i když technickými nešvary zkomplikovaným) celého eventu i série Věda vs. Vraždy byla pak společná přednáška legend české kriminalistiky, pánů Jiřího Markoviče a Josefa Mareše, šéfů 1. oddělení alias „mordparty“.

mordparta

I když jsme původně mysleli, že Místo činu bude náš první a poslední Mega-event, po jeho skončení přišlo tolik nádherných logů a reakcí, že nám tak nějak začal vrtat červík myšlenky v hlavě. A když se poté po několika rozhovorech nabídla možnost nových skvělých kriminalistických zážitků, ke kterým byste jinak asi neměli šanci přijít, řekli jsme si, že tedy ještě jeden Mega-event zvládnem.

Mega-event, na kterém Vás i letos velmi rádi přivítáme! 🙂

Štafetu zajímavých přednáškových eventů na Filozofické fakultě převzala série SANF (S Altariou Na Fildě),
která se krom kriminalistiky věnuje také pozoruhodným odvětvím vědy a života vůbec.

 
SANF
 
věda