Kudy na event / Getting to the event site

CZ

Event se opět odehraje na pozemcích Muzea policie ČR
a v prostorách Přírodovědecké fakulty UK

Adresa Muzea policie ČR: Ke Karlovu 1, 120 00 Praha 2

Souřadnice: N 50° 04.138 E 014° 25.730

Jak se tam dopravit:

  1. Nejbližší výspa MHD je zastávka autobusu 148 „Dětská nemocnice Karlov“, případně zastávka „Apolinářská“ téhož autobusu. Bus 148 jezdí od stanice metra C „I.P.Pavlova“, ale je to tak trochu občasník.
  2. Asi nejlepší možnost je přijet metrem linky C do stanice „Vyšehrad“ a přejít po Nuselském mostě, jinak také známém coby Most sebevrahů, přímo k Muzeu, které najdete hned na opačném konci mostu, navíc si užijete pěkný výhled. Stejně tak lze dojít pešky ze stanice „I.P.Pavlova“, ale tato cesta je méně kochací.
  3. Koneckonců, jste kačeři, Vy už to určitě najdete. 😉

Parkování: Přiznejme si to otevřeně, parkování v centru Prahy stojí za prd, všude jsou modré zóny. Pokud už dorazíte autem, doporučujeme nechat Vašeho kovového miláčka (holt si ho tentokrát nikdo nediscoverne) na některém z parkovišť nákupních center na okraji Prahy a do místa konání se dopravit metrem.

Klikněte pro zvětšení

Klikněte pro zvětšení

 


 

EN

The event will take place on the grounds of the Prague Police Museum again
and also on the Faculty of Sciences of the Charles University

Address of the Prague Police Museum: Ke Karlovu 1, 120 00 Praha 2

Coordinates: N 50° 04.138 E 014° 25.730

How to get there:

  1. The closest public transport stop is the „Dětská nemocnice Karlov“ bus stop (bus line 291), or „Apolinářská“ stop of the same bus. Bus line 291 leaves from the  „I.P.Pavlova“ station of metro C line, but goes rather occasinally.
  2. Probably the best option is to go by metro C to the station „Vyšehrad“ and walk across the Nuselský most bridge, also known as The Suiciders‘ Bridge. The Museum is right at the other side of the bridge, and you’ll also enjoy some nice views on your way. Another option is to take a walk from „I.P.Pavlova“ station, but without the views.
  3. After all, you’re geocachers, you’ll find a way! 😉

Parking: Let’s face it, parking in the city center sucks, you’ve got to pay for a parking place, that is, if you can find one. If you need to come by car, we recommend to leave your metal preeecccious at the parkings of shopping malls located on the outskirts of Prague and then arrive by metro.

Click for enlargement

Click for enlargement